Codzienne potrzeby konstruktorów podyktowały funkcje i opcje, które pozwalają na zwiększenie komfortu pracy projektanta oraz umożliwiają szybsze tworzenie dokumentacji w zorganizowanym środowisku z funkcjonalną paletą narzędzi.
Biuro Konstrukcyjne EJG BUŁAT, w którym powstała wtyczka, początkowo korzystało jedynie z udogodnień w postaci zastosowania bloków. Wersja Autocad LT, której wówczas używano, nie miała możliwości zastosowania wtyczek. Zmiana oprogramowania na BricsCAD oraz ZWCAD otworzyło ścieżkę, umożliwiającą wdrożenie funkcji wspomagających projektowanie w CAD. Główny konstruktor biura, a także developer różnorakich rozwiązań informatycznych, inż. Grzegorz Bułat, przystąpił wówczas do tworzenia programu autorskiego.
ŻelbetPRO początkowo był używany wewnętrznie, tj. w obrębie biura. Z czasem jednak zdecydowano się na wydanie oficjalnej wersji. Powstawały projekty zarówno polskie, jak i zagraniczne, z wykorzystaniem wtyczki ŻelbetPRO (aczkolwiek wtyczka dedykowana jest na rynek krajowy).
ŻelbetPRO to kompleksowe rozwiązanie w zakresie projektowania konstrukcji żelbetowych. Wszystkie projekty tego typu, realizowane przez zespół Biura Konstrukcyjnego EJG BUŁAT, wykonywane są przy użyciu nakładki ŻelbetPRO, co oznacza nie tylko wysoką funkcjonalność, ale również wygodę i łatwość korzystania. Pomocniczo wtyczka używana jest też przy projektach prostych konstrukcji stalowych, w których nie jest wymagany model 3D.
ŻelbetPRO jest rozszerzeniem „konstrukcyjnym” dla programów CAD, takich jak: AutoCAD, BricsCAD, ZWCAD czy GstarCAD. Automatyzacja wspomaga rysowanie deskowania i zbrojenia słupów, belek, stóp fundamentowych, płyt stropowych czy też ścian. Wymiary dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych można wprowadzać manualnie, bądź korzystając z podkładu w postaci rysunku CAD.
Wtyczka oferuje sprawne generowanie roboczych rysunków oraz umożliwia eksport zestawienia stali.
Jedną z charakterystycznych cech programu jest generowanie kształtów prętów wraz z opisem sposobu ich gięcia, tworzonych bezpośrednio w zestawieniach stali w plikach .xlsx. Korzystają z tego wykonawcy, którzy mogą zlecać dostawę prętów bezpośrednio przy użyciu kart eksportowanych do poręcznego formatu A4. Dzięki temu nie muszą oni przekazywać rysunków układu zbrojenia, które z reguły występują w dużych formatach.