ŻelbetPRO daje Ci możliwość wyboru, jak korzystać z opcji, które oferuje. Ty decydujesz jakich usprawnień użyjesz i jak “podchodzisz do tematu”. W dużej mierze ta decyzja będzie podyktowana tym w jaki sposób pracujesz, jakimi materiałami dysponujesz oraz jaki jest Twój punkt wyjścia.
Podejście “BIM-owe”
Typowe zastosowanie na przykładzie projektu wykonywanego „BIM-owo”:
Wykonujemy projekt wykonawczy budynku. Po wielu tygodniach obliczeń i uzgodnień międzybranżowych dysponujemy modelem IFC budynku oraz wynikami obliczeń statycznych.
Dzięki połączeniu programu ŻelbetPRO z BIMvision możemy błyskawicznie zaimportować geometrię poszczególnych elementów.
Zaczynamy od płyty fundamentowej. Zaznaczamy w modelu otwartym w BIMvision płytę fundamentową i wybieramy opcję wyślij. Kształt płyty zostaje wysłany do modułu rysującego płyty.
Możemy dodatkowo zaimportować mapy zbrojenia z programu Robot. Ustalamy potrzebne zbrojenie podstawowe dolne, górne lub symetryczne poprzez określenie średnicy i rozstawu prętów. Należy również określić w jaki sposób pręty są kończone przy krawędziach oraz otworach. Dodatkowo możemy określić miejsca koniecznych przerw roboczych. Następnie generujemy zbrojenie dla całej płyty jednocześnie.
W kolejnym kroku możemy wyrysować konieczne zakresy dozbrojeń w przęsłach i podporach oraz dozbroić otwory. Pracę możemy na bieżąco weryfikować dzięki wczytanym mapom zbrojenia.
Cały proces trwa kilka minut a jego rezultatem jest gotowy rysunek zazbrojonej płyty wraz z automatycznie rozmieszczonymi opisami zakresów i wyciągniętymi prętami. Analogicznie postępujemy w przypadku płyt stropowych i ścian.
W przypadku zbrojenia wielokondygnacyjnych ścian żelbetowych mamy możliwość zdefiniowania poziomów. Dla rysowanych elementów dostępna jest opcja łączenia prętów z przesunięciem zakładów. Po zazbrojeniu płyt i ścian żelbetowych możemy zaimportować geometrię poszczególnych przęseł belek. Tu również mamy możliwość weryfikacji potrzebnego zbrojenia poprzez import wymaganych przekroi programu Robot, które jest rysowane na obwiedni w odpowiedniej zakładce programu ŻelbetPRO.
Generowanie gotowych rysunków zbrojeniowych poszczególnych przęseł następuje automatycznie. Dla każdego przęsła program rysuje 3 przekroje w charakterystycznych miejscach. Zbrojenie jest automatycznie wyciągane pod rysowaną belką. Przed wygenerowaniem rysunku mamy możliwość oglądnięcia zaprojektowanego układu na wizualizacji 3D. Podobnie postępujemy dla słupów i stóp fundamentowych.
Podejście Klasyczne
W przypadku pracy bez „BIMowego” modelu proces rysowania nieznacznie wydłuża się przez konieczność zdefiniowania geometrii rysowanych elementów. Oczywiście wygenerowane rysunki zwłaszcza dla skomplikowanych kształtów mogą wymagać drobnych korekt rysunkowych. Są one jednak niewspółmiernie małe w stosunku do nakładu pracy jaki byłby konieczny bez mechanizmu kompleksowego rysowania zbrojenia.
Szczególną cechą programu wartą podkreślenia jest generowanie kształtów prętów wraz z opisaniem sposobu gięcia bezpośrednio w zestawieniach stali w plikach „.xlsx”. Cecha ta jest szczególnie doceniana przez wykonawców, którzy mogą zamawiać dostawę prętów bezpośrednio przy użyciu zestawienia na kartach w formacie A4. Brak jest konieczności przekazywania rysunków układania zbrojenia wykonywanych z reguły w dużych formatach.
ŻelbetPRO to program, który zdecydowanie usprawnia pracę projektanta konstrukcji. Pozwala mu w pełni wykorzystać swój potencjał i skoncentrować się na najbardziej istotnej, wymagającej doświadczenia i kreatywności, części pracy.